TV 35 Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sabri Demirdöğen

TV 35 YÖNETİM KURULU BAŞKANI 

Dr. Sabri DEMİRDÖĞEN

1946 Urfa – Suruç doğumludur.

İlk ve orta öğretimini Urfa’da tamamlamış, lise eğitimini Mersin Sanat Enstitüsü’nde tamamlamıştır.Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunudur.Yüksek Lisansını Fribourg Üniversitesi Felsefe Bilimi üzerine yapmış. Doktorasını London Üniversitesinde tamamlamıştır.

1980 yılında Almanya’da Türk- Kan Film ve Video’yu kurarak. medya sektörü alanında ilk çalışmalarını başlatmıştır. Yeşilçam’da 868 müzikal ve film yapımı, Holywood ve Bollywood’da Bin 150 film yapımının altına imzasını atmıştır. Bu dönemde Bülent Ersoy, Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses, Güngör Bayrak, Kemal Sunal, Şener Şen, Orhan Gencebay, Cüneyt Arkın gibi beyaz perdenin bir çok isimlerine film çekmiş, Hababam Sınıfı ve bir çok müzikal yapıma imza atmıştır. Bu başarılı çalışmalarıyla Türk ve Avrupa Basını ondan Yeşilçam’ı satın alan Urfalı iş adamı olarak bahsetmiştir.

1988’de  ilk özel Türk Televizyonu Magic Box ı, Almanya’da kurarak Türkiye’de yayın hayatına geçirmiştir.Takip eden yıllarda  Show TV, HBB TV, Kanal D ve Kanal 6 Televizyonlarının  kuruluş projesini gerçekleştirmiştir Türkiye’deki İlk özel havayolları,ilk özel hastane,iik özel üniversite, ilk özel televizyon, ilk özel radyonun  kuruluşlarını gerçekleştirmiştir.

Demirdöğen Şirketler Grubu bünyesinde kozmetik,otomotiv,sağlık başta olmak üzere birçok sektörde işletmeler kurmuştur. Sabril markasıyla kozmetik sektöründe, Sabrio Jeep Markasıyla otomotiv sektöründe üretimler gerçekleştirmiştir.

Türkiye genelinde en çok dinlenen radyo kanalı İstanbul Fm’i kurmuş,İFA (İstanbul Fm altın ödülleri) ile başarılı sanatçıları ödüllendirmiştir.Süreç içerisinde Radyo 34 ‘Radyo 35 İzmir Fm, TV 35, TV 34  şirketlerini faaliyete geçirmiştir.

Uzun yıllar İstanbul İl Genel Meclis’i üyeliği yapmıştır. 2006 yılında Törelere Boyun Eğmedim kitabını yazmıştır.Birçok sektörde işletmeler hayata geçiren Dr. Sabri Demirdöğen 2007’de  SADEV VAKFI’ nın Kurucu Başkanlığını üstlenmiştir.Eğitim,sağlık ve turizm projelerini içinde barındıran SADEV VAKFI Dr. Sabri Demirdöğen’in dev yatırımlarla gerçekleşecek projesi olarak adlandırılmaktadır.

Yük. Makina Mühendisi

Felsefe Doktoru